A kto Tobie przyniesie prezenty pod choinkę? - Feliz Navidad

A kto Tobie przyniesie prezenty pod choinkę?

Urok Świąt kojarzy się z nieznaną zagadkowością jaka za nimi tkwi. Do tego rodzaju tajemnic tyczących Bożego Narodzenia klasyfikuje się między innymi kwestia tego skąd biorą się pod drzewkiem bożonarodzeniowe podarunki. Przedstawia to głównie uzasadnienie dla dzieci, także z powodów wychowawczych bo bodajże wszystkim dzieciom komunikuje się przed świętami, że mają być grzeczne by uzyskać bożonarodzeniowe prezenty, a nie zawsze wpływ rodziców jest obecnie należycie odpowiedni.

św. Mikołaj

Kwestia kto wręcza podarki pod choinkę zależy od rejonu kraju, w którym zamieszkujemy. Zdecydowanie w całym kraju coraz częstsze jest wręczanie podarunków bożonarodzeniowych przez św. Mikołaja, co nie jest formalnie obrzędowością polską. Wzięło się z obrzędowości krajów anglosaskich, natomiast zwłaszcza z większości filmów amerykańskich, w których to przebywający za kołem podbiegunowym św. Mikołaj (a naprawdę jest to nasz przekład amerykańskiego Santa Claus) rozwozi dzieciom podarunki w sankach zaprzęgniętych w szybujące renifery. Dary takie przyrządzają posługujące mu elfy.

Tymczasem na Śląsku klasycznie św. Mikołaj identyfikowany jest jedynie z dniem 6 grudnia kiedy to przyodziany w strój biskupi św. Mikołaj w gronie Diabła i Anioła przynosi dzieciom podarunki. W Wigilię Bożego Narodzenia dzieci ze Śląska dostają prezenty od Dzieciątka Jezus (identycznie jest w Czechach, a także na Morawach). Dzieci z Małopolski natomiast przyjmują dary od Aniołka. Znamienna pod tym asumptem jest również Wielkopolska ze swym Gwiazdorem. Gwiazdor jest odzianym w barani kożuszek i futrzaną czapę stworem z gębą umorusaną sadzą oraz Gwiazdą Betlejemską w dłoniach. Z kolei dzieci na wschodnich kresach kraju objeżdża niezmiennie Dziadek Mróz, zgodnie z tradycją rejonów o znacznych naciskach obyczajowości rosyjskiej.

Bez względu na to w jaki sposób tuszują się rodzice, którzy tak prawdziwie nabywają te prezenty, dzieci z tęsknotą wyczekują Wigilii, zaś potajemna postać jaka podług tradycji je dostarcza wspiera w nich atmosferę świąt Bożego Narodzenia.